Vishay/Dale RN60C1111BBSL
RN60C1111BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1111BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.11K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1111BBSL.pdf
Availability of RN60C1111BBSL
QUANTITY
RN60C1111BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1111BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1111BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1111BBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1111BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1111BBSL Details Description
Related parts for RN60C1111BBSL
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT HS TRACK/HOLD 20SOIC datasheet.pdf
CONN ADAPT N JACK TO UMC JACK datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.3A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR .100 GOLD datasheet.pdf