Vishay/Dale RN60C1130BRSL
RN60C1130BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1130BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 113 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1130BRSL.pdf
Availability of RN60C1130BRSL
QUANTITY
RN60C1130BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1130BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1130BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1130BRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1130BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1130BRSL Details Description
Related parts for RN60C1130BRSL
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 23.88MM datasheet.pdf
RES 0.154 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER FOR LPTM10 128TQF datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf