Vishay/Dale RN60C1132DRSL
RN60C1132DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1132DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1132DRSL.pdf
Availability of RN60C1132DRSL
QUANTITY
RN60C1132DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1132DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1132DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1132DRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1132DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1132DRSL Details Description
Related parts for RN60C1132DRSL
FERRITE CHIP 30 OHM 500MA 2012 datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONDUCT MARK COLLAR PRINT HORIZ datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 8V 10% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL PRESSURE NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf