Vishay/Dale RN60C1132FR36
RN60C1132FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1132FR36
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1132FR36.pdf
Availability of RN60C1132FR36
QUANTITY
RN60C1132FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1132FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C1132FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1132FR36
Related LinksRN60C1, RN60C1132FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1132FR36 Details Description
Related parts for RN60C1132FR36
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 55NS 80LBGA datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT YEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 640MA 456 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 0.100 T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 24.576MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf