Vishay/Dale RN60C1151FB14
RN60C1151FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1151FB14
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1151FB14.pdf
Availability of RN60C1151FB14
QUANTITY
RN60C1151FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1151FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1151FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1151FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1151FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1151FB14 Details Description
Related parts for RN60C1151FB14
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 300MA 4.31 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
RES 164 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf