Vishay/Dale RN60C1201BRSL
RN60C1201BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1201BRSL
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1201BRSL.pdf
Availability of RN60C1201BRSL
QUANTITY
RN60C1201BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1201BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1201BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1201BRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1201BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1201BRSL Details Description
Related parts for RN60C1201BRSL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SOT-323 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY 3.08V 8MICRO datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GP datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTRLR I2C 20WQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
LED INDICATOR 16MM W/BEZEL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 19.4MHZ CMOS SMD datasheet.pdf