Vishay/Dale RN60C1212FB14
RN60C1212FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1212FB14
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1212FB14.pdf
Availability of RN60C1212FB14
QUANTITY
RN60C1212FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1212FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1212FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1212FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1212FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1212FB14 Details Description
Related parts for RN60C1212FB14
IC OPAMP BUFFER 130MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 121VWM 215VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1016 TB RIS CLA SINGLE/T datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf