Vishay/Dale RN60C1252BB14
RN60C1252BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1252BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1252BB14.pdf
Availability of RN60C1252BB14
QUANTITY
RN60C1252BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1252BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1252BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1252BB14
Related LinksRN60C1, RN60C1252BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1252BB14 Details Description
Related parts for RN60C1252BB14
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 70A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 28A datasheet.pdf