Vishay/Dale RN60C1372DBSL
RN60C1372DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1372DBSL
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1372DBSL.pdf
Availability of RN60C1372DBSL
QUANTITY
RN60C1372DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1372DBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1372DBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1372DBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1372DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1372DBSL Details Description
Related parts for RN60C1372DBSL
CONN FIBER LC PLUG SMPLX datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.1W USM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 50' UHFM-UHFM datasheet.pdf
RES 511K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
21 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 28POS datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/10W 0201 datasheet.pdf