Vishay/Dale RN60C1372FB14
RN60C1372FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1372FB14
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1372FB14.pdf
Availability of RN60C1372FB14
QUANTITY
RN60C1372FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1372FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1372FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1372FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1372FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1372FB14 Details Description
Related parts for RN60C1372FB14
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 9SRT datasheet.pdf
SSR GNR 22.5MM 480VAC 90-140VAC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 4KW datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf