Vishay/Dale RN60C1402FB14
RN60C1402FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1402FB14
Brief Description
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1402FB14.pdf
Availability of RN60C1402FB14
QUANTITY
RN60C1402FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1402FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1402FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1402FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1402FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1402FB14 Details Description
Related parts for RN60C1402FB14
DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AB datasheet.pdf
Connector Receptacle 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 2% 1/6W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
NEMA 6-20RCPT STR BLADE DEVICE datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf