Vishay/Dale RN60C1470FBSL
RN60C1470FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1470FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1470FBSL.pdf
Availability of RN60C1470FBSL
QUANTITY
RN60C1470FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1470FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1470FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1470FBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1470FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1470FBSL Details Description
Related parts for RN60C1470FBSL
RES SMD 0.3 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 0.8MM GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 82.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKT R/A datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 36"L X 30"W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 0.3A 8LFCSP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
IC OPAMP USV datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf