Vishay/Dale RN60C1472BB14
RN60C1472BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1472BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1472BB14.pdf
Availability of RN60C1472BB14
QUANTITY
RN60C1472BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1472BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1472BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1472BB14
Related LinksRN60C1, RN60C1472BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1472BB14 Details Description
Related parts for RN60C1472BB14
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 600V 70A D-55 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 48LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER BP 84POS 6COL VERT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf