Vishay/Dale RN60C1472BB14
RN60C1472BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1472BB14
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1472BB14.pdf
Availability of RN60C1472BB14
QUANTITY
RN60C1472BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1472BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1472BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1472BB14
Related LinksRN60C1, RN60C1472BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1472BB14 Details Description
Related parts for RN60C1472BB14
CAP TANT 10UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V/2.65V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 44PS DL R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH SGL 24TVSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 20% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A SYNC 10TDFN datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf