Vishay/Dale RN60C1500FB14
RN60C1500FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1500FB14
Brief Description
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1500FB14.pdf
Availability of RN60C1500FB14
QUANTITY
RN60C1500FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1500FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1500FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1500FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1500FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1500FB14 Details Description
Related parts for RN60C1500FB14
RES 18K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 512K X 8 5.0V 44-TSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM datasheet.pdf
MKP 7UF 5% 1000VDC DRAWING T1 datasheet.pdf
CAP POLY 820UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf