Vishay/Dale RN60C1503BR36
RN60C1503BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1503BR36
Brief Description
RES 150K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1503BR36.pdf
Availability of RN60C1503BR36
QUANTITY
RN60C1503BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1503BR36
Internal Part NumberEIS-RN60C1503BR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1503BR36
Related LinksRN60C1, RN60C1503BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1503BR36 Details Description
Related parts for RN60C1503BR36
FUSE AUTO 2A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 3K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 20 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
RES 2.71 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
M2000 SIG HDR5R P/F STD datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 150MHZ 6SOT23 datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf