Vishay/Dale RN60C1541BRE6
RN60C1541BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1541BRE6
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1541BRE6.pdf
Availability of RN60C1541BRE6
QUANTITY
RN60C1541BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1541BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1541BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1541BRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1541BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1541BRE6 Details Description
Related parts for RN60C1541BRE6
SWITCH ROTARY NON-SHORTING datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ3 0.98" datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 20SOIC datasheet.pdf
DRAWER 22.1X17.4X5.25" BE/GY datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 1M DARK-ON datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf