Vishay/Dale RN60C1542BRE6
RN60C1542BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1542BRE6
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1542BRE6.pdf
Availability of RN60C1542BRE6
QUANTITY
RN60C1542BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1542BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1542BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1542BRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1542BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1542BRE6 Details Description
Related parts for RN60C1542BRE6
IC REG LDO 5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS IDC STR T/H AU datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 16V 240W datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SL 7.62HP/09/90LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
PUNCH ASSY RECT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf