Vishay/Dale RN60C1581BRSL
RN60C1581BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1581BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1581BRSL.pdf
Availability of RN60C1581BRSL
QUANTITY
RN60C1581BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1581BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1581BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1581BRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1581BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1581BRSL Details Description
Related parts for RN60C1581BRSL
IC SUPERVISOR DUAL MCPWR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf