Vishay/Dale RN60C1581BRSL
RN60C1581BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1581BRSL
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1581BRSL.pdf
Availability of RN60C1581BRSL
QUANTITY
RN60C1581BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1581BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1581BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1581BRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1581BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1581BRSL Details Description
Related parts for RN60C1581BRSL
RELAY SSR DPST 250MA 8 PIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC N/IF FREG SYNTHESIZER 20TSSOP datasheet.pdf
FRAME ADAPT GROMMET PLASTIC GRAY datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.80MM R/A datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B M40 datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 2POS datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf