Vishay/Dale RN60C1651FRSL
RN60C1651FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1651FRSL
Brief Description
RES 1.65K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1651FRSL.pdf
Availability of RN60C1651FRSL
QUANTITY
RN60C1651FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1651FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1651FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1651FRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1651FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1651FRSL Details Description
Related parts for RN60C1651FRSL
IC EEPROM 1MBIT 250NS 32TSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARDEDGE 18POS .156 BLACK datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 18A 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 13A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf