Vishay/Dale RN60C1652DB14
RN60C1652DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1652DB14
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1652DB14.pdf
Availability of RN60C1652DB14
QUANTITY
RN60C1652DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1652DB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1652DB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1652DB14
Related LinksRN60C1, RN60C1652DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1652DB14 Details Description
Related parts for RN60C1652DB14
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ULTRA LP TSOT23-8 datasheet.pdf
LED IND LIGHT 12V YELLOW datasheet.pdf
CONTACT 1MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
CBL RIBN 80COND 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 2W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 93MA 6.6 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 130A SMPD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 6POS 3MM SOLDER datasheet.pdf