Vishay/Dale RN60C1690FRSL
RN60C1690FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1690FRSL
Brief Description
RES 169 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1690FRSL.pdf
Availability of RN60C1690FRSL
QUANTITY
RN60C1690FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1690FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1690FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1690FRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1690FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1690FRSL Details Description
Related parts for RN60C1690FRSL
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 820PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
LED REFLECT INTERN 24V 5MM YEL datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 RELAY datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf