Vishay/Dale RN60C1691FBSL
RN60C1691FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1691FBSL
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1691FBSL.pdf
Availability of RN60C1691FBSL
QUANTITY
RN60C1691FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1691FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1691FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1691FBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1691FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1691FBSL Details Description
Related parts for RN60C1691FBSL
THYRISTOR MODULE 1600V 2X116A datasheet.pdf
SENSOR ACCEL XY-AX +/-1.5G 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 2.5MM PNP NO datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf