Vishay/Dale RN60C1691FBSL
RN60C1691FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1691FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1691FBSL.pdf
Availability of RN60C1691FBSL
QUANTITY
RN60C1691FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1691FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1691FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1691FBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1691FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1691FBSL Details Description
Related parts for RN60C1691FBSL
SSD 128GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
INTERFACE FOR NANO CONTROLLERS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W .02% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2.54MM SMT datasheet.pdf