Vishay/Dale RN60C16R9FB14
RN60C16R9FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C16R9FB14
Brief Description
RES 16.9 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C16R9FB14.pdf
Availability of RN60C16R9FB14
QUANTITY
RN60C16R9FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C16R9FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C16R9FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C16R9FB14
Related LinksRN60C1, RN60C16R9FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C16R9FB14 Details Description
Related parts for RN60C16R9FB14
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.4A SOT223-6 datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 5V datasheet.pdf
KEYBOARD WASHABLE 83KEY USB BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf