Vishay/Dale RN60C1742BB14
RN60C1742BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1742BB14
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1742BB14.pdf
Availability of RN60C1742BB14
QUANTITY
RN60C1742BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1742BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1742BB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1742BB14
Related LinksRN60C1, RN60C1742BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1742BB14 Details Description
Related parts for RN60C1742BB14
HDR RA DR .100 DP-2P3S S datasheet.pdf
KIT START EZDSP FOR F2812 SOCKET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 42POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 1MM 13POS datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 528POS SMD datasheet.pdf
COMBO 17W2P G30 75O TIN datasheet.pdf
05 FFCFPC ZIF E02HSGASSY30CKTEMB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 100W datasheet.pdf