Vishay/Dale RN60C1781BBSL
RN60C1781BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1781BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1781BBSL.pdf
Availability of RN60C1781BBSL
QUANTITY
RN60C1781BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1781BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1781BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1781BBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1781BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1781BBSL Details Description
Related parts for RN60C1781BBSL
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC POT DGTL QUAD 100K 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SGE-245-4-0910 00100M SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 8POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf