Vishay/Dale RN60C1783BB14
RN60C1783BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1783BB14
Brief Description
RES 178K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1783BB14.pdf
Availability of RN60C1783BB14
QUANTITY
RN60C1783BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1783BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1783BB14
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1783BB14
Related LinksRN60C1, RN60C1783BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1783BB14 Details Description
Related parts for RN60C1783BB14
RES SMD 15K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W 15V 133MA datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC NPN datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR DUAL 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HDM 8SAPR055F062O LM datasheet.pdf
COAX CABLE-STANDARD P datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf