Vishay/Dale RN60C1783BB14
RN60C1783BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1783BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1783BB14.pdf
Availability of RN60C1783BB14
QUANTITY
RN60C1783BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1783BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1783BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1783BB14
Related LinksRN60C1, RN60C1783BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1783BB14 Details Description
Related parts for RN60C1783BB14
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
POT 8 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 325MA 1.85 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB CP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf