Vishay/Dale RN60C1783DRSL
RN60C1783DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1783DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1783DRSL.pdf
Availability of RN60C1783DRSL
QUANTITY
RN60C1783DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1783DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1783DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1783DRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1783DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1783DRSL Details Description
Related parts for RN60C1783DRSL
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 27POS R/A datasheet.pdf
SENS FIBER HI FLEX SELF-FOCUS datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 800MA 215 MOHM datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf