Vishay/Dale RN60C1800DB14
RN60C1800DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1800DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1800DB14.pdf
Availability of RN60C1800DB14
QUANTITY
RN60C1800DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1800DB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1800DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1800DB14
Related LinksRN60C1, RN60C1800DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1800DB14 Details Description
Related parts for RN60C1800DB14
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 4W 8230 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
KIT DEV STRATIX IV 4SGX230N/C2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf