Vishay/Dale RN60C1801BRSL
RN60C1801BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1801BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1801BRSL.pdf
Availability of RN60C1801BRSL
QUANTITY
RN60C1801BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1801BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1801BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1801BRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1801BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1801BRSL Details Description
Related parts for RN60C1801BRSL
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 32BIT 225BGA datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 14POS datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 1:1 3GHZ 40-SMT datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRVR 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf