Vishay/Dale RN60C1801BRSL
RN60C1801BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1801BRSL
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1801BRSL.pdf
Availability of RN60C1801BRSL
QUANTITY
RN60C1801BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1801BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1801BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1801BRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1801BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1801BRSL Details Description
Related parts for RN60C1801BRSL
FIXED IND 4.7UH 16.9A 6 MOHM TH datasheet.pdf
CBS LOCKING NYLON 7/16" datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.64A 160 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf