Vishay/Dale RN60C1803DRE6
RN60C1803DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1803DRE6
Brief Description
RES 180K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1803DRE6.pdf
Availability of RN60C1803DRE6
QUANTITY
RN60C1803DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1803DRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1803DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1803DRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1803DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1803DRE6 Details Description
Related parts for RN60C1803DRE6
WIRE TIE 5.75" 40LBS UV datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 3/4" datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
94277-518LF MINITEK II R/A HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.16A T/R datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CRIMP CONTACT FOR HI-POS D-SUB datasheet.pdf
DIODE RECT 3A 400V 50NS DO214AB datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 10POS W/KEY GOLD datasheet.pdf