Vishay/Dale RN60C1823FRE6
RN60C1823FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1823FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1823FRE6.pdf
Availability of RN60C1823FRE6
QUANTITY
RN60C1823FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1823FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1823FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1823FRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1823FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1823FRE6 Details Description
Related parts for RN60C1823FRE6
MOSFET N-CH 75V 75A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 120PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 5X24 datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 620MA 130 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf