Vishay/Dale RN60C1873FRSL
RN60C1873FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1873FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1873FRSL.pdf
Availability of RN60C1873FRSL
QUANTITY
RN60C1873FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1873FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1873FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1873FRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1873FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1873FRSL Details Description
Related parts for RN60C1873FRSL
ASSEMBLY 4 POSITION 4 CONTACT datasheet.pdf
THYRISTOR 170V 150A SMB datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 720MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf