Vishay/Dale RN60C1873FRSL
RN60C1873FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1873FRSL
Brief Description
RES 187K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1873FRSL.pdf
Availability of RN60C1873FRSL
QUANTITY
RN60C1873FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1873FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1873FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1873FRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1873FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1873FRSL Details Description
Related parts for RN60C1873FRSL
LED 1 DIGIT GREEN COMMON CATHODE datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A DPAK datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 48VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf