Vishay/Dale RN60C1912FB14
RN60C1912FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1912FB14
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1912FB14.pdf
Availability of RN60C1912FB14
QUANTITY
RN60C1912FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1912FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1912FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1912FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1912FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1912FB14 Details Description
Related parts for RN60C1912FB14
TRANS NPN 150V 2.5A TO-220F datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.7A 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 144KBIT 12NS 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
IC MCU 8051 8KB QSOP24 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf