Vishay/Dale RN60C1953FB14
RN60C1953FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1953FB14
Brief Description
RES 195K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1953FB14.pdf
Availability of RN60C1953FB14
QUANTITY
RN60C1953FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1953FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C1953FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)195k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1953FB14
Related LinksRN60C1, RN60C1953FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1953FB14 Details Description
Related parts for RN60C1953FB14
CONN HEADER 8POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf