Vishay/Dale RN60C1960DRSL
RN60C1960DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1960DRSL
Brief Description
RES 196 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1960DRSL.pdf
Availability of RN60C1960DRSL
QUANTITY
RN60C1960DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1960DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1960DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1960DRSL
Related LinksRN60C1, RN60C1960DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1960DRSL Details Description
Related parts for RN60C1960DRSL
CONN CHAMP 36 POS RECEPT RT/ANG datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EE RST LO 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T10 28V RED datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 6W datasheet.pdf