Vishay/Dale RN60C1961BRE6
RN60C1961BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1961BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1961BRE6.pdf
Availability of RN60C1961BRE6
QUANTITY
RN60C1961BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1961BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C1961BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1961BRE6
Related LinksRN60C1, RN60C1961BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1961BRE6 Details Description
Related parts for RN60C1961BRE6
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 6.3V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CABLE TIE DOUBLE LOCKING:NYL BLA datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
MICRO 31C S 20" WHT JACKS datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP 7" .075 SLOT NAT datasheet.pdf