Vishay/Dale RN60C2003FB14
RN60C2003FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2003FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2003FB14.pdf
Availability of RN60C2003FB14
QUANTITY
RN60C2003FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2003FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2003FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2003FB14
Related LinksRN60C2, RN60C2003FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2003FB14 Details Description
Related parts for RN60C2003FB14
IC LED Driver Linear 90mA 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
FEED TRHOUGH TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf