Vishay/Dale RN60C2003FR36
RN60C2003FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2003FR36
Brief Description
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2003FR36.pdf
Availability of RN60C2003FR36
QUANTITY
RN60C2003FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2003FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C2003FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2003FR36
Related LinksRN60C2, RN60C2003FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2003FR36 Details Description
Related parts for RN60C2003FR36
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
STD-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 34 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 40POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
RES 1.61K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
IC EFUSE 12V BFET DVR 5A 10VSON datasheet.pdf