Vishay/Dale RN60C2004BBSL
RN60C2004BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2004BBSL
Brief Description
RES 2M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2004BBSL.pdf
Availability of RN60C2004BBSL
QUANTITY
RN60C2004BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2004BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2004BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2004BBSL
Related LinksRN60C2, RN60C2004BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2004BBSL Details Description
Related parts for RN60C2004BBSL
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 27 OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 5TSOP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE A 29POS datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 6" 8S MED datasheet.pdf