Vishay/Dale RN60C2053BB14
RN60C2053BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2053BB14
Brief Description
RES 205K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2053BB14.pdf
Availability of RN60C2053BB14
QUANTITY
RN60C2053BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2053BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2053BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2053BB14
Related LinksRN60C2, RN60C2053BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2053BB14 Details Description
Related parts for RN60C2053BB14
RES SMD 10.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.00MM datasheet.pdf