Vishay/Dale RN60C2101FR36
RN60C2101FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2101FR36
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2101FR36.pdf
Availability of RN60C2101FR36
QUANTITY
RN60C2101FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2101FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C2101FR36
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2101FR36
Related LinksRN60C2, RN60C2101FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2101FR36 Details Description
Related parts for RN60C2101FR36
JUMPER-H1506TR/A3049R/H1506TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIAC 800V 25A TO220AB datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 61MA 15 OHM TH datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 28SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMA datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 25W datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 340MA 1.22 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf