Vishay/Dale RN60C2102FB14
RN60C2102FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2102FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2102FB14.pdf
Availability of RN60C2102FB14
QUANTITY
RN60C2102FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2102FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C2102FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2102FB14
Related LinksRN60C2, RN60C2102FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2102FB14 Details Description
Related parts for RN60C2102FB14
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 15NS 160PQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER MUX 2:10 32QFN datasheet.pdf
SLA 3/180B 3.25N OR datasheet.pdf
CABLE DUCT END CAP datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf