Vishay/Dale RN60C2120FR36
RN60C2120FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2120FR36
Brief Description
RES 212 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2120FR36.pdf
Availability of RN60C2120FR36
QUANTITY
RN60C2120FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2120FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C2120FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)212
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2120FR36
Related LinksRN60C2, RN60C2120FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2120FR36 Details Description
Related parts for RN60C2120FR36
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A I-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 223 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT TIN 68POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
SBC COPPERHEAD CELERON 1.4GHZ datasheet.pdf