Vishay/Dale RN60C2133DRSL
RN60C2133DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C2133DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 213K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C2133DRSL.pdf
Availability of RN60C2133DRSL
QUANTITY
RN60C2133DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C2133DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C2133DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)213k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C2133DRSL
Related LinksRN60C2, RN60C2133DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C2133DRSL Details Description
Related parts for RN60C2133DRSL
RES MO 1/2W 20 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
D4JL-2NFA-C7-01 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOD EDM TYPE1 I.MX6 QUAD BTOOTH datasheet.pdf
26500 4C 9#20 3#16 PIN PLUG datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP D FLOA G30 Z datasheet.pdf
4,7UF 250V 8X11,5 datasheet.pdf